لکه های روی برگ در بنفشه آفریقایی بعلت پاشش آب و بررسی نیاز این گیاه به رطوبت محیط

گیاه آپارتمانی Saintpaulia بیشتر به عنوان بنفشه آفریقایی شناخته می شود زیرا منشأ آن از آفریقا است و گل های آن شبیه بنفشه هستند (اگرچه آنها به هم وابسته نیستند). Saintpaulia

گردش هوای ضعیف، کوددهی زیاد، کاهش رطوبت محیط، آسیب یا خسارت فیزیکی، آبیاری زیاد و یا آبیاری کم، پاشش قطرات آب روی برگ ها حین آبیاری، وجود کلر در آب آبیاری و همچنین بیماری های قارچی می تواند موجب سوختگی و یا لکه برگی برگ ها در گیاه بنفشه افریقایی شوند.

گردش هوا ضعیف: گردش هوای ضعیف ممکن است بر سلامت بنفشه آفریقایی شما تأثیر بگذارد و منجر به ایجاد لبه‌های برگ قهوه‌ای شود.

کود زیاد و بیش از حد به بنفشه شما بیشتر از اینکه کمک کند آسیب می رساند. اگر به کود مشکوک هستید، به دنبال رسوبات نمک کریستالی در اطراف لبه گلدان باشید.

رطوبت کم محیط: بنفشه آفریقایی برای رشد به رطوبتی حدود ۵۰ درصد یا بیشتر نیاز دارد. بدون آن، برگ ها نوک و لبه های قهوه ای می شوند.

آسیب به برگ: لبه های قهوه ای برگ ممکن است نشانه آسیب مستقیم به برگ باشد.

شرایط ناسازگار خاک: اگر خاک خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد، برگ های بنفشه آفریقایی شما ممکن است شروع به قهوه ای شدن کنند. مهم است که در آبیاری بنفشه آفریقایی خود احتیاط کنید تا از آبیاری بیش از حد یا مقدار کم آبیاری آن جلوگیری کنید. این نوع گیاه خاک مرطوب را ترجیح می دهد، بنابراین در فاصله بین دو آبیاری، حتماً اجازه دهید خاک کمی خشک شود. یکنواختی آبیاری در طول سال کلیدی است، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است لازم باشد دفعات آبیاری را در ماه های زمستان کمی کاهش دهید زیرا خشک شدن خاک بیشتر طول می کشد.

بنفشه آفریقایی (Afica violet) در فضایی با نور غیرمستقیم روشن، جایی که پرتوهای خورشید در آن پخش می شود، بهترین رشد را دارد و همچنین می تواند با فضاهایی با نور متوسط تا کم سازگار شود. از قرار دادن آن در فضاهای بدون نور طبیعی یا با نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

بنفشه آفریقایی خود را بین ۶۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۱۸-۲۷ درجه سانتیگراد) نگه دارید. این گیاه شرایط گرما را بهتر و بیشتر از شرایط سرما تحمل می کنند.آنها واقعاً از سرما لذت نمی برند.

آبیاری بنفشه افریقایی با آب سرد نیز می تواند موجب ایجاد لکه هایی روی برگ های این گیاه شود.

لکه برگی ناشی از آب آبیاری سرد در دمای بالای هوا، یک مشکل جدی برای پرورش دهندگان بنفشه افریقایی می باشد. علائم این بیماری ضایعات یا لکه های حلقه ای بافت کلروتیک در سطح بالایی برگ ها است . ضایعات ابتدا در آب خیس می شوند اما به سرعت سفید یا نکروز می شوند. آنها گاهی اوقات با علائم یک بیماری ویروسی اشتباه گرفته می شوند. مشاهده شده است در گیاهان آبیاری شده با آب در دمای ۵ درجه سانتیگراد، با افزایش دمای هوا خسارت افزایش یافت. به نظر می رسد که گیاهان در دمای هوای ۱۰-۲۵ درجه سانتیگراد، زمانی که آب ۵ درجه سانتیگراد بود حساس بودند. دمای آب ۱۰ و ۱۵ درجه سانتیگراد به گیاهان نگهداری شده در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد آسیبی وارد نکرد. تفاوت بین دمای هوا و دمای آب به عنوان عامل ایجاد کننده این عارضه شناخته شده است. هنگامی که هر دو دما پایین است، حتی یک تفاوت کوچک برای ایجاد آسیب کافی است. آب گرمتر به برگ‌های بنفشه آفریقایی آسیب نمی‌زند، حتی زمانی که کاملاً گرم هستند.

بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود. پاشیدن آب روی برگ ها به خصوص آب سرد می تواند باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ شود. آب با دمای اتاق بهترین عملکرد را دارد.

بنفشه آفریقایی به آب سرد بسیار حساس است و پاشیدن آب سرد روی برگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی در گیاه شود که در آن بافت قهوه‌ای می‌شود و می‌میرد. هنگامی که گیاه شما دارای لکه های مرده باشد، این لکه ها بهبود نمی یابند، اما خبر خوب این است که جلوگیری از ایجاد لکه های آبی بسیار ساده است.

رطوبت محیط

اگر بنفشه آفریقایی شما گل‌های بنفش خیره‌کننده را تولید نمی‌کند، احتمالاً نتیجه عدم دریافت نور، گرما و/یا رطوبت کافی است. در این صورت سعی کنید گیاه را به نقطه روشن تری منتقل کنید یا از نور فلورسنت استفاده کنید تا نور بیشتری به آن بدهید. و اگر به نظر می رسد دما و رطوبت اتاق کافی نیست، بنفشه آفریقایی خود را به مکانی با شرایط مرطوب تر، نزدیک حمام یا آشپزخانه منتقل کنید.

رطوبت بخش مهمی از رشد موفق بنفشه آفریقایی است. اگر می توانید، سعی کنید رطوبت محیط را در منطقه ای که بنفشه آفریقایی شما در حال رشد است، بالاتر از ۵۵ درصد نگه دارید. در یک محیط بهینه، آنها با رطوبت حدود ۷۵ درصد رشد می کنند، اما این در بسیاری از موارد عملی نیست. اگر گلخانه دارید و می توانید رطوبت را بالای ۷۰ درصد نگه دارید، شما بخش عمده ای از مسیر پرورش موفق این گیاه را طی نموده اید. برای محیط های داخلی (منزل و اداره سینی های رطوبت انتخاب مناسبی است).

آبیاری و رطوبت یکی نیستند. آبیاری به معنای تامین آب کافی برای رشد و نمو مناسب گیاه است، در حالی که رطوبت به میزان رطوبت موجود در هوای اطراف گیاه اشاره دارد. در حالی که آبیاری برای هیدراته نگه داشتن بنفشه آفریقایی شما حیاتی است، افزایش سطح رطوبت نیز می تواند برای سلامت کلی آن مفید باشد.

نشانه های ظاهری رطوبت کم محیط روی گیاه بنفشه آفریقایی

رشد آهسته

در نشانه اولیه سطح رطوبت کمتر از حد مطلوب، رشد کند یا متوقف شده را خواهید داشت. بنفشه آفریقایی سالم در شرایط ایده آل به سرعت رشد می کند و در عرض ۱۰ ماه از طریق قلمه یا نهال به بلوغ کامل می رسد. پس از شروع یک چرخه رشد فعال منظم، آنها باید هر ۶ تا ۸ هفته شکوفه های سالم تولید کنند. علاوه بر این، برگ ها باید با سرعت سالم رشد کنند، با رشد جدید از مرکز به بیرون، و برگ های قدیمی را به سمت پایین هل می دهد. اگر رشد جدید به دفعات زیاد در طول تکثیر اتفاق نمی افتد، یا به نظر می رسد کند شده است و فقط برگ های مرده یا زردی را نشان می دهد که رشد جدیدی برای حذف آنها وجود ندارد، این ممک است نشانه سطح رطوبت پایین محیط باشد.

باز نشدن جوانه ها

رطوبت کلید شکوفه های سالم است و بدون آن، میزان تعرق بنفشه آفریقایی برای تقویت از رشد جوانه های جدید بسیار کم خواهد بود. در نتیجه، جوانه‌های گیاه ممکن است باز نشوند و شکوفا نشوند، که برای تولیدکنندگانی که هیجان زده‌اند تا این زیبایی‌ها را در مرکز خانه‌های خود قرار دهند، ناامیدکننده است.

علاوه بر این، هر شکوفه باز ممکن است بدون رطوبت کافی سریعتر از حد معمول پژمرده یا قهوه ای شود. توجه داشته باشید که این می تواند توسط عوامل محیطی دیگر مانند آبیاری بیش از حد یا تابش بیش از حد مستقیم خورشید نیز ایجاد شود، بنابراین ممکن است نیاز به تنظیم بیشتر از رطوبت داشته باشید تا شکوفه های خود به بهترین شکل ظاهر شوند.

برگ هایی با لبه های قهوه ای

بنفشه‌های آفریقایی در زیستگاه بومی خود، در پایین‌ترین سطح زمین، زیر سایر گیاهان گرمسیری رشد می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا رطوبت دائمی ناشی از چکه‌کردن آب باران را حفظ کنند. هنگامی که این رطوبت وجود نداشته باشد، برگ ها به سرعت در لبه ها و نوک آن قهوه ای می شوند. این پدیده می تواند شباهت زیادی به برگ های آلوده به بیماری داشته باشد و چیزی است که پرورش دهندگان به درستی با آن مبارزه می کنند. با این حال، یک شاخص کلیدی قهوه ای شدن رویش های جدید همراه با کندی یا توقف رشد برگ از نشانه های کاهش رطوبت محیط خواهد بود.

برگ های خشک و چروکیده

هنگامی که رطوبت خیلی کم است، برگها آسیب هایی بالاتر از قهوه ای شدن لبه ها را نشان می دهند. آنها شروع به چروک شدن یا خشک شدن می کنند. این علامت معمولاً با رطوبت بسیار کم و گردش هوای خشک بیش از حد دریچه ها یا آب و هوای خشک وارد شده از پنجره ها دیده می شود. متأسفانه هنگامی که کل برگ خشک شده و محو می شود، راهی برای زنده کردن آن وجود ندارد. تنها راه کار این است که سطح رطوبت را تنظیم کنید تا زمانی که رشد برگ جدید سبز و سالم رخ دهد.

روش های ساده برای افزایش رطوبت محیط رشد بنفشه افریقایی

دستگاه های مرطوب کننده هوا

دستگاه های مرطوب کننده هوا فقط برای افراد عالی نیستند. آنها یک گزینه عالی برای گیاهان آپارتمانی هستند. آنها در اشکال و اندازه‌ها، از گزینه‌های کوچک یک اتاقه گرفته تا مرطوب‌کننده‌های بزرگ‌تر برای کل خانه وجود دارند، اما نکته کلیدی این است که دستگاهی را پیدا کنید که برای فضای رشد و بودجه شما مناسب‌تر باشد. هنگام قرار دادن یک مرطوب کننده، سعی کنید آن را حدود ۳ تا ۵ فوت دورتر از گیاهان خود قرار دهید و در گوشه اتاق قرار نگیرید. همچنین عاقلانه است که به آرامی رطوبت را در اتاقی که گیاه در آن قرار دارد افزایش دهید تا زمان لازم برای تطبیق با تغییرات را داشته باشد و از شوک گیاهی که می تواند باعث مشکلات برگی شود جلوگیری شود.

سینی های رطوبت

سینی های رطوبت راهی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای افزایش سطح رطوبت در فضای رشد شما هستند. آنها از یک سینی پر از آب، سنگ های کوچک یا سنگریزه تشکیل شده اند و گلدان گیاه روی آن قرار می گیرد. همانطور که آب از سینی تبخیر می شود، سطح رطوبت اطراف گیاه را افزایش می دهد. این روش برای کسانی که فضا یا بودجه محدودی دارند و می‌خواهند محیطی نزدیک‌تر به جنگل‌های بارانی، برای بنفشه آفریقایی خود فراهم کنند بسیار مناسب است.

سینی های رطوبت به نظر بهترین و کاربردی ترین روش برای افزایش رطوبت محیط در محیط های داخلی می باشد.

مه پاشی محیط

اگر برای مه پاشی مکرر وقت دارید، استفاده از مه پاش یا اسپریزر گیاهی می تواند به طور موثر سطح رطوبت را افزایش دهد. این دستگاه ها یک غبار ریز از آب منتشر می کنند که گیاه و هوای اطراف می توانند به سرعت آن را جذب کنند (روی سطح گیاه، مه پاشی یا غبار پاشی ننمایید).

قرار دادن مالچ ( مواد پوششی متخلخل همانند خزه، کوکوپیت، کمپوست، پیت موس) روی سطح خاک گلدان

مالچ پاشی که برای گیاهان فضای باز محبوب است، برای گیاهان داخلی مانند بنفشه آفریقایی نیز فوایدی دارد. با مالچ کردن لایه بالایی خاک بنفشه آفریقایی با موادی مانند خزه اسفاگنوم، کوکوپیت، یا کمپوست (جاذب رطوبت هستند) می توانید رطوبت را در سطح خاک بیشتر حفظ کنید و ریزاقلیمی ایجاد کنید که رطوبت را در اطراف گیاه افزایش می دهد. این روش زمانی موثرتر است که با سایر تکنیک های افزایش رطوبت ترکیب شود و برای کسانی که رویکرد طبیعی تری را برای مراقبت از گیاهان ترجیح می دهند بهترین کار را دارد. توجه داشته باشید که بنفشه آفریقایی شرایط خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد، بنابراین مالچ مورد استفاده شما باید منعکس کننده این باشد. همچنین نباید آنقدر متراکم بسته بندی شود که باعث کاهش زهکشی خاک گلدان گیاه شود.

تراریوم (محفظه رشد شیشه ای)

تراریوم های شیک، زینتی و کارآمد، راهی عالی برای افزایش سطح رطوبت گیاهان شما و ایجاد یک ویترین جذاب در خانه شما هستند. تراریوم ها اساساً گلخانه های مینیاتوری هستند که رطوبت و گرما را به دام می اندازند و محیط مناسبی را برای رشد بنفشه آفریقایی فراهم می کنند. می توانید تراریوم های از پیش ساخته شده را خریداری کنید یا با استفاده از یک ظرف شیشه ای و خاک مناسب برای بنفشه آفریقایی تراریوم خود را بسازید. کلید موفقیت در این روش اطمینان از تهویه مناسب با برداشتن درب یا باز کردن دوره ای آن برای ورود هوای تازه است.

قرار دادن گیاهان به صورت جمعی در کنار یکدیگر

گیاهان در فرآیندی به نام تعرق رطوبت را از طریق برگ های خود ساطع می کنند. قرار دادن چندین گیاه در کنار هم می تواند یک ریزاقلیم با افزایش رطوبت ایجاد کند که به نفع همه گیاهان گروه است. این روش برای فضاهای کوچکتر مناسب است و به حداقل تلاش یا هزینه نیاز دارد. با این حال، توجه داشته باشید که این روش ممکن است برای بنفشه‌های آفریقایی به خوبی کار نکند، اگر گیاهان دیگر به سطوح رطوبت بسیار متفاوتی نیاز داشته باشند. در چنین مواردی بهتر است گیاهان با نیازهای مشابه را با هم گروه بندی کنید. اگر گیاهان آپارتمانی دیگری مانند پوتوس یا سرخس ندارید، بنفشه آفریقایی بیشتری را تکثیر کنید تا همه آنها بتوانند از تعرق یکدیگر سود ببرند.

تعداد مشخصی از گیاهان وجود ندارد که برای رطوبت بهتر باید آنها را در کنار هم قرار دهید. این در نهایت به اندازه و نیاز گیاهان شما و همچنین فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. با تعداد کمی شروع کنید و رشد و سلامت کلی آنها را زیر نظر بگیرید تا مشخص کنید که آیا به گروه بندی بیشتر یا کمتر نیاز است.

قرار دادن گلدان های بنفشه افریقایی در نزدیک آشپزخانه، حمام و یا نزدیک آکواریوم ماهی نیز می تواند تا حدودی میزان رطوبت مورد نیاز این گیاه را در منزل تامین کند.

بنفشه‌های آفریقایی در تمام سال رطوبت ثابتی را در اطراف خود نیاز دارند و ترجیح می‌دهند، زیرا این شرایط محیط مناسب برای رشد طبیعی آنها بوجود می آورد و فرآیند شکوفه‌دهی را آغاز می‌کند. اما بهترین زمان برای افزایش سطح رطوبت بنفشه آفریقایی، در طول فصل رشد فعال آنها است که معمولاً از بهار تا پاییز طول می کشد. در این مدت، گیاه به طور فعال مواد مغذی و آب را از طریق ریشه های خود دریافت می کند و رطوبت را از طریق برگ های خود منتقل می کند.

اسپری یا مه پاشی روی برگ های گیاه توصیه نمی شود. مه آلود شدن برگ های بنفشه آفریقایی باعث جمع شدن آب در طوقه گیاه می شود که می تواند منجر به پوسیدگی و مسائل دیگر شود. بهتر است هوای اطراف گیاه را غبارآلود کنید و با استفاده از یک پارچه ۱۰۰ درصد پنبه، رطوبتی که ممکن است روی برگ ها فرود آمده باشد، پاک کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.