کاج مطبق و افتادگی شاخه ها

Norfolk island pine

Araucaria heterophylla

کاج های جزیره نورفولک (کاج مطبق) درختانی همیشه سبز هستند که اغلب در داخل خانه رشد می کنند تا به عنوان درخت کریسمس زنده استفاده شوند. جزیره نورفولک بین استرالیا و نیوزلند است. این درخت در نزدیکی ساحل زندگی می کند و شرایط مرطوب را دوست دارد.

اگرچه کاج مطبق، کاج نامیده می شود، اما اینطور نیست. از خانواده Araucariaceae (کاج مطبق یا آرکاریاسه) است که در عصر دایناسورها گسترده بود. اکنون این خانواده فقط در نیمکره جنوبی رشد می کند. درخت همیشه سبز تیره با تنه مستقیم است. در جزیره نورفولک، درخت می تواند به ۲۰۰ فوت ارتفاع و ده پا در اطراف برسد. در داخل خانه، درخت در طول یک دهه به ارتفاع پنج تا هشت فوت رشد می کند. کاج های مطبق دارای برگ های سوزنی مانند هستند.

کاشت و پرورش کاج مطبق سخت نیست. آنها نسبت به دما، رطوبت و نور حساس هستند، اما اگر به خوبی از آنها مراقبت شود، زیبا هستند.

این درخت بومی خطوط ساحلی است، بنابراین به آب زیاد عادت دارد. هنگامی که سطح بالای خاک اطراف درخت خشک شد، درخت را به اندازه ای آبیاری کنید تا از سوراخ های زهکشی گلدان آب خارج شود. بعد از ۱۵ دقیقه، آب را از نعلبکی یا زیر گلدانی خارج کنید. کاج های مطبق خشک بودن را تحمل نمی کنند.

از آبیاری خیلی زیاد بپرهیزید.آبیاری بیش از حد می تواند باعث بیماری های قارچی شود که درخت را از بین می برد. دادن آب کافی به درخت بدون دادن زیاد به آن تعادل ظریفی است. با آب زیاد، گیاه در برابر آنتراکنوز آسیب پذیر است. این بیماری باعث ایجاد لکه های مرده روی سوزن می شود که به کل سوزن گسترش می یابد. شاخه های کامل قهوه ای می شوند و می میرند. برای جلوگیری از این بیماری، بین دو آبیاری اجازه دهید قسمت بالای خاک خشک شود.

آبیاری بیش از حد نیز می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. اگر درخت پژمرده شد و زرد شد، ریشه ها را بررسی کنید. آنها باید سفید و سالم باشند. اگر سیاه یا خیس باشند، ریشه ها پوسیده شده اند و درخت را نمی توان نجات داد.

اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی آبیاری می کنید، مراقب قهوه ای شدن نوک شاخه ها باشید – این اغلب به این معنی است که گیاه بیش از حد آبیاری می شود.

زرد شدن شاخه ها و یا سوزن ها:

معمولا قهوه ای یا زرد شدن سوزن ها نشان دهنده کمبود یا بیش بود آب است.

سوزن های قهوه ای همچنین ممکن است زمانی ایجاد شوند که درخت خیلی سرد یا خیلی گرم شود. مطمئن شوید کاج مطبق شما در محیط سرد یا گرم قرار ندارد و یا با آب خیلی سرد یا خیلی گرم ابیاری نمی شود.

در حالی که تغییرات شدید دما می تواند باعث زرد شدن سوزن ها شود، مقصر معمولاً نور بسیار کم خورشید است. درخت را حرکت دهید تا نور غیر مستقیم خورشید بیشتر شود.

ریزش سوزن ها:

همانطور که درخت رشد می کند، سوزن های پایین ترین شاخه ها به تدریج کاهش می یابد و ریزش می کند. مقداری افت سوزن انتظار می رود. اگر سوزن ها از روی شاخه های دیگر بیفتند، درخت در حال آبیاری بیش از حد است یا نور خورشید کافی دریافت نمی کند. نوسانات شدید دمایی نیز موجب ریزش سوزن می شود. در مواردی آمده است که نور شدید خورشید، بویژه در فصل تابستان نیز موجب ریزش سوزن ها می شود.

کاج های مطبق به رطوبت ۵۰ درصدی نیاز دارند که بسیار بیشتر از اکثر خانه ها است. برای رفع آن، درخت، گلدان، زیر گلدانی را روی یک سینی سنگریزه قرار دهید. سینی سنگریزه را با آب پر کنید اما روی سنگریزه ها را نپوشانید. همانطور که آب از سینی تبخیر می شود، یک میکروکلیمای مرطوب ایجاد می کند. حتما سینی را مرتباً با آب پر کنید.

کاج های مطبق به دمای پایین و بالا حساس هستند. آنها در روز در دمای ۶۰ تا ۷۰ (۱۵.۵ تا ۲۱.۵ درجه سانتیگراد) درجه فارنهایت و در شب کمی خنک تر رشد می کنند. اگر دما خیلی گرم یا خیلی سرد شود می میرند. درخت را در هوای سرد یا گرم قرار ندهید. نوسانات شدید دما باعث ریزش سوزن های درخت می شود.

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، کاج مطبق حداقل برای چند ساعت در روز به نور روشن و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. آنها نور کم را تحمل می کنند از بین نمی روند، اما به کندی رشد می کنند و ممکن است ظاهر خوبی نداشته باشند. اندام ها در نور کم بلند و آویزان خواهند بود.

در نور کم برگ و شاخه ها کمی به سمت پایین خم می شوند اما درشریط سرما و یا دمای پایین اتاق ( در فصل تابستان در خانه هایی که کولر مداوم یا بیشتر مواقع روشن است) افتادگی کامل شاخه هایی را خواهیم داشت که همواره سبز هستند.

دمای سرد محیط با کم آبی گیاه در ارتباط است. در هوای سرد فعالیت ریشه ها به شدت کاهش می یابد و میزان جذب آب محدود می شود. بدین ترتیب آماس سلولی از بین می رود و گیاه و یا شاخه ها قابلیت استحکام و ایستایی خود را از دست می دهند.

بدین صورت علت افتادگی شاخه های کاج مطبق را می توانید در زیادی و کمی میزان آبیاری، کاهش میزان نور و کاهش دمای محیط جستجو نمایید.

اگر درخت شما در حال رشد نیست، ممکن است نور خورشید کافی نباشد.

وقتی درخت کریسمس زنده خود را به خانه می آورید، مکان مناسبی را برای زندگی آن انتخاب کنید. این درختان آفتاب کامل تا سایه جزئی را تحمل می‌کنند، اما زمانی که در داخل خانه رشد می‌کنند، بهترین عملکرد را با نور زیاد و غیر مستقیم دارند.اگر بتوانید چند ساعت نور مستقیم خورشید صبحگاهی و به دنبال آن نور روشن و غیرمستقیم در بقیه روز به درخت خود بدهید، بسیار خوشحال کننده خواهد بود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.