کنه تار عنکبوتی و زرد شدن برگ گیاه بابا آدم

Alocasia, elephant ears, African mask

Alocasia spp

بابا آدم که باردان، فیلگوش ، آراقیطون، علف پیرزن و پینه خاله نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae). گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند. با برگ‌های درشت و خشن و سبز رنگ با گل‌های توپ مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن در باغچه و کنار آبها و یونجه زارها مراتع و مزارع می‌روید.

این گیاه در اطراف تهران، البرز، راه چالوس، خراسان، کرمان، رودبار، تفرش،ارومیه اروپا و شمال آمریکا می‌روید و در بعضی نقاط پرورش داده می‌شود.

طبق گفته انجمن آمریکایی برای پیشگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA)، گیاه ماسک آفریقایی برای گربه ها و سگ ها سمی است. جویدن یا مصرف این گیاه می تواند باعث استفراغ، درد و تورم در لب یا دهان و ترشح بیش از حد آب دهان شود. در موارد نادر، ممکن است تورم در دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شود که نفس کشیدن را برای حیوان دشوار می کند. اگر فکر می کنید که حیوان خانگی شما بخشی از گیاه ماسک آفریقایی (یا هر گیاه دیگری) را بلعیده است، فوراً با دامپزشک یا کلینیک حیوان خانگی محلی خود تماس بگیرید. شاید تعجب کنید که چگونه یک گیاه می تواند چنین درد ایجاد کند. مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، گیاه ماسک آفریقایی حاوی اگزالات های کلسیم نامحلول است که نمک هایی با ساختار کریستالی هستند. این نمک ها اغلب مسئول ایجاد سنگ کلیه در انسان هستند. هنگامی که حیوانات برگ های گیاه حاوی اگزالات کلسیم را می جوند، گیاه این کریستال ها را آزاد می کند. در این مرحله، کریستال های کوچک سوزنی مانند زیادی وجود دارد که به دهان ضربه می زند. این همان چیزی است که باعث درد و تورم می شود.

هجوم آفات ممکن است کمتر از سایر مشکلاتی باشد که در نگهداری گیاه باب آدم با آن مواجه می شوید. اما هجوم شدید آفت می تواند پایان عمر گیاه شما را رقم بزند. بیشتر آفاتی که به گیاهان آپارتمانی خسارت می زنند، مکنده های شیره گیاه مانند کنه عنکبوتی، سپردار ها، تریپس، شته یا شپشک آرد آلود هستند. در طی خسارت آن ها برگها ممکن است زرد شده و یا ریزش کنند. آفات به خصوص علاقه زیادی به پنهان شدن در قسمت های زیرین برگ ها یا درزهای ساقه دارند.

گیاه بابا آدم مستعد ابتلا به کنه‌های عنکبوتی (تارعنکبوتی – دونقطه ای) است که یکی از شایع ترین آفات موثر بر این نوع گیاه است. کنه های عنکبوتی در شرایط گرم و خشک رشد می کنند.

کنه‌های عنکبوتی عنکبوتیان کوچکی هستند که از بیش از ۲۰۰ گونه گیاه تغذیه می‌کنند. صدها کنه عنکبوتی وجود دارد که رایج ترین آنها کنه عنکبوتی دو نقطه ای است. این آفات در هوای گرم به ویژه در مناطق پر گرد و غبار و در زمان خشکسالی رشد می کنند.

کنه‌های عنکبوتی آفات مزاحمی هستند که می‌توانند آسیب زیادی به برگ‌ها و ساقه‌های گیاه بابا آدم وارد کنند. این حشرات ریز و تقریبا نامرئی از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند، که می‌تواند باعث زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها و ایجاد تارهایی شود که برگ‌ها و ساقه‌ها را می‌پوشاند.

شاخه ها یا برگ هایی که نزدیک به هم هستند سریعا آلوده می شوند و آن هایی که دور تر هستند سالم تر می مانند.

چندین نشانه آلودگی وجود دارد، از جمله لکه های ریز سفید شده یا زرد، تار های عنکبوتی تنیده شده روی برگ ها، افتادگی، زرد یا قهوه ای شدن برگ ها، سوختگی در اطراف لبه برگ ها و ریزش برگ ها. برای جلوگیری از هجوم کنه عنکبوتی جدید، مهم است که سطح برگ را برای علائم آلودگی، مانند تار، کنترل کنید. اگر این علائم را مشاهده کردید، می توانید از پارچه، صابون ظرفشویی و آب یا روغن چریش برای پاک کردن برگ ها استفاده کنید یا با صابون حشره کش اسپری کنید.

از آنجایی که کنه‌های عنکبوتی معمولاً تا زمانی که خیلی بد نشوند، علائم هجوم را نشان نمی‌دهند.بررسی هفتگی و دقیق گیاه برای حضور یا عدم حضور این آفت بسیار مهم است.

پیشگیری

علاوه بر این، کنه‌های عنکبوتی به سختی قابل تشخیص هستند، بنابراین پیشگیری از آن مهم است. اگر زودهنگام جلوی هجوم را بگیرید، ممکن است از بین بردن آن آسان تر باشد. برای جلوگیری از کنه‌های عنکبوتی، مهم است که سطوح رطوبت گیاه بابا آدم را کنترل کنید محیط مرطوب تری برای گیاه ایجاد نمایید(این بدان معنی نیست که میزان آبیاری یا دفعات آبیاری را بیشتر کنید بلکه رطوبت محیط مد نظر است با هرچند روز در میان اسپری آب روی برگ ها یا محیط اطراف تا حدودی زیادی به این هدف نزدیک می شوید).

کنترل:

برای کنترل این آفت برگ ها را با آب سرد بشویید. برای این کار می توانید از پارچه نرم استفاده کنید یا می توانید گیاه را در سینک قرار دهید. به یاد داشته باشید، این حشرات کوچک شرایط گرم و خشک را دوست دارند. بنابراین شرایط را به کمی سرد و مرطوب تغییر دهید.

توصیه می شود از کنه کش های مخصوص برای کنترل کنه تار عنکبوتی همانند آبامکتین، بویژه نئورون، نیسورون، انویدور و .. به میزان نیم لیتر در هزار لیتر آب استفاده نمایید. سمپاشی را به صورت پوشش کامل (زیر و روی برگ ها و سطح خاک) و هر هفت روز تا ریشه کن شدن تمامی این آفت و عدم رویت آن تکرار نمایید. توصیه می شود برای کارایی بیشتر کنه کش و چسبندگی و ماندگاری بیشتر حتما به همراه آن، صابون محلول پاشی نیز استفاده شود.

برای جلوگیری از شیوع مجدد این آفت می توانید گیاهان خود را به طور مرتب با آب سرد ساده مه پاشی نمایید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.